Pregabalina i gabapentyna – porównanie farmakokinetyki i działania w bólu neuropatycznym

fota2_16x9.png

Według definicji bólu neuropatycznego jest to ból spowodowany uszkodzeniem lub chorobą układu somatosensorycznego. Ocena jego rozpowszechnienia w populacji ogólnej jest trudna ze względu na brak prostych kryteriów diagnostycznych i dużych badań epidemiologicznych.

Ból neuropatyczny jest trudnym klinicznie zagadnieniem, wywołującym często frustrację zarówno u pacjenta, jak i kadry medycznej, z uwagi na duży problem oporności na proste schematy leczenia. 

Wśród leków najczęściej stosowanych w leczeniu bólu neuropatycznego są pregabalina, gabapentyna, duloksetyna (inhibitor wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny) oraz trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne. Dwa pierwsze są analogami kwasu γ-aminomasłowego, substancji znanej z modulowania podjednostek kanału wapniowego, mogą zatem działać poprzez zmniejszanie uwalniania neuroprzekaźników związanych z centralną sensytyzacją, będącą częścią patomechanizmu bólu neuropatycznego. Pregabalina stała się jednym z najlepiej sprzedających się leków na świecie w 2017 r. W 2018 r. w Anglii wydano ponad 14 milionów recept na pregabalinę i gabapentynę [2]. 

Przeczytaj także