Materiały dodatkowe - Lipidologiczne Wtorki z Zentivą - Webinarium 4

4_lipidoligczne_wtorki.png

Czy cukrzyca wywoływana jest przez statyny? Pacjent diabetologiczny w świetle wytycznych leczenia zaburzeń lipidowych – omówienie prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz i prof. Aleksander Prejbisz

Najważniejsze wnioski ze spotkania:

Prof. Dorota Zozulińska – Ziółkiewicz: Cukrzyca jest niezależnym czynnikiem ryzyka chorób układu sercowo – naczyniowego. Wykryta przed 10 rokiem życia cukrzyca typu 1, potęguje to ryzyko, dlatego u tych pacjentów warto je oceniać.  

Dodanie ezetymibu do statyny jest skuteczne w prewencji sercowo – naczyniowej u pacjentów chorych na cukrzycę, jak i u pacjentów bez cukrzycy.  

Prof. Aleksander Prejbisz: Chorzy na cukrzycę typu 2 najczęściej, oprócz cukrzycy, cierpią na zaburzenia lipidowe oraz nadciśnienie tętnicze. To trzy duże czynniki ryzyka.  

Mówimy o chorobach, na które chorych będziemy leczyć 20 – 30 lat, więc musimy ich przekonać do codziennego stosowania leków.  

Prof. Zozulińska – Ziółkiewicz: Wyrównaniem cukrzycy jesteśmy w stanie obniżyć podwyższone trójglicerydy.  

Prof. Prejbisz: Ezetymib również ma wpływ na obniżenie trójglicerydów – około 10%. W połączeniu z atorwastatyną możemy uzyskać istotne obniżenie trójglicerydów o 30 – 40%.  

Prof. Zozulińska – Ziółkiewicz: Korzyści sercowo – naczyniowe są znacznie cenniejsze niż ryzyko ponownego ujawnienia cukrzycy.

000646276/03/2024

Przeczytaj także